Spring til hovedindhold (Tryk Enter)
Dhapotek

Bioderma

BIODERMA SENSIBIO H20 RENSEV. M.PUMP 500ML

SKU: 228268

197,00 DKK
Bioderma Sensibio H2O Micellar Water er et  mildt og beroligende  renseprodukt til ansigt og øjne, som er udviklet specielt til sensitiv hud, men kan bruges til alle hudtyper. Ved hjælp af...

På lager

Gratis fragt på køb over 349 kr
Hurtig levering 2-4 hverdage
14 dages fortrydelsesret

Beskrivelse

Bioderma Sensibio H2O Micellar Water er et mildt og beroligende renseprodukt til ansigt og øjne, som er udviklet specielt til sensitiv hud, men kan bruges til alle hudtyper. Ved hjælp af micelleteknologi renses huden i dybden, så snavs, urenheder, makeup og forurening effektivt fjernes, samtidig med at hudens naturlige balance og barriere bevares og respekteres.

Bioderma Sensibio H2O Micellar Water har høj tolerance takket være en mild formel med særligt udvalgte ingredienser og en hudvenlig pH-værdi på omkring 5,5. Den er også tilsat et kompleks af 3 sukkerarter, der virker beroligende og hjælper med at forebygge den inflammatoriske proces i huden. Samtidig vil et naturligt, patenteret kompleks, kaldet D.A.F., øge hudens tolerancetærskel, for at gøre huden mindre følsom og reaktiv overfor ydre påvirkninger.

Denne variant kommer med en praktisk pumpe, som gør doseringen supernem.

Med denne micellar water kan du give din sarte hud en skånsom rens, der ikke blot gør den behagelig ren og rolig, men som også skaber gode forudsætninger for at huden kan blive mere modstandsdygtig og holde sig sund. Det er ikke uden grund, at Bioderma Sensibio H2O Micellar Water er et af Biodermas bedst sælgende produkter!

Fordele:

  • Micellar Water
  • Til sensitiv hud
  • Velegnet til ansigt og øjne
  • Renser huden i dybden
  • Fjerner snavs, urenheder, makeup og forurening
  • Skånsom og effektiv
  • Respekterer hudens balance og barriere
  • Øger hudens tolerancetærskel
  • Beroligende
  • Velegnet til alle hudtyper
  • Hudvenlig pH-værdi omkring 5,5
  • Høj tolerance
  • Uden parfume og alkohol
  • Dermatologisk testet
  • Med praktisk pumpe

Anvendelse:

  • Væd en vatrondel ved at trykke den ned på flaskens pumpe
  • Før forsigtigt vatrondellen over huden i ansigtet og på halsen
  • Hold rondellen over øjnene et øjeblik for at opløse øjenmakeuppen
  • Fjerne eventuelle makeuprester med forsigtige strøg
  • Skal ikke skylles af
  • Bruges morgen og aften
  • Afslut med sædvanlig fugtpleje, gerne med produkter fra Sensibio-serien

Ingrediensliste:

AQUA/WATER/EAU, PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, PROPYLENE GLYCOL, CETRIMONIUM BROMIDE, DISODIUM EDTA. [BI 446]

Produktdetaljer

Varenr. 228268
EAN 3701129812129
Mærke Bioderma

Hurtig levering 2-4 hverdage

Sikker betaling

Autoriseret dansk apotek

Gratis fragt over 349 kr

Relaterede produkter

BIODERMA SENSIBIO H20 RENSEV. M.PUMP 500ML

Specialister i homøopati siden 1857

Dansk Homøopatisk Apotek hører til Hornslet–Ebeltoft Apotek — en apotekskæde med afdelinger i både Hornslet, Ebeltoft, Kolind, Auning, Løgten og Rønde.

Hornslet Apotek åbnede allerede i 1857, og i dag står et fast team af farmaceuter og farmakonomer klar til at rådgive om homøopatiske lægemidler, kosttilskud og kropspleje — både i butikken i Auning og online på dhapotek.dk.

BIODERMA SENSIBIO H20 RENSEV. M.PUMP 500ML

197,00 DKK