Tearsagain Øjenspray 10ml
SKU: 225593
På lager
Beskrivelse
Tearsagain Øjenspray
10 ml
Tearsagain er en øjenspray, der lindrer tørre og irriterede øjne, der løber i vand. Produktet er velegnet til, når øjnene er irriterede på grund af ydre påvirkninger.
Tearsagain stabiliserer tårefilmens lipidlag samt øger komforten for kontaktlinsebrugere.
Produktet kan bruges sammen med makeup.
Bemærkning
- Hvis du bruger flere forskellige øjenpræparater i samme øje, skal du vente mindst 10 minutter mellem påføringerne.
- Flere forskellige personer må bruge den samme flaske, da tearsagain er udstyret med en vakuumpumpe, så smitterisiko undgås.
- Brug ikke produktet, hvis du er allergisk over for nogen af ingredienserne.
- Før du bruger sprayen, skal du kontrollere, at metalforseglingen mellem glasflasken og spraydysen er intakt.
- Af tekniske årsager er det ikke muligt at tømme flasken helt.
- Væsken kan blive brunlig og uklar, og der kan opstå bundfald ved opbevaring. Det påvirker ikke produktets effektivitet eller holdbarhed.
Opbevaring:
- Opbevares ved 2 - 25 grader celsiusus.
- Opbevares uden for børns syns- og rækkevidde.
- Skal bruges inden udløbsdatoen på emballagen.
- Når emballagen er åbnet, er holdbarheden 6 måneder.
Dosis og Anvendelse
- Spray 3-4 gange ud i luften for at fylde sprayrøret, første gang du bruger flasken.
- Hold spraydysen cirka 10 cm fra øjet og luk øjet let.
- Spray tearsagain 1-2 gange på det let lukkede øjenlåg.
- Spray ikke direkte ind i øjet og sørg for, at spraydysen ikke berører selve øjet.
Indeholder
- 1 stk. Tearsagain Øjenspray 10 ml
- Ingredienser: Sojalecitin, natriumklorid, ethanol, fenoxyetanol, vitamin A-palmitat, vitamin E og renset vand.
- Brugsanvisning. Se nedenfor.
Klassificeret som
Produktet er CE-mærket medicinsk udstyr.
Produktdetaljer
| Varenr. | 225593 |
| EAN | 7350133960027 |
Hurtig levering 2-4 hverdage
Sikker betaling
Autoriseret dansk apotek
Gratis fragt over 349 kr
Relaterede produkter
Specialister i homøopati siden 1857
Dansk Homøopatisk Apotek hører til Hornslet–Ebeltoft Apotek — en apotekskæde med afdelinger i både Hornslet, Ebeltoft, Kolind, Auning, Løgten og Rønde.
Hornslet Apotek åbnede allerede i 1857, og i dag står et fast team af farmaceuter og farmakonomer klar til at rådgive om homøopatiske lægemidler, kosttilskud og kropspleje — både i butikken i Auning og online på dhapotek.dk.
Tearsagain Øjenspray 10ml